"Góral" czy "Szpila"?


Przed nami najważniejsze wydarzenie bokserskie tego roku w Polsce. Naprzeciw siebie staną dwaj pięściarze wagi ciężkiej – zarówno jeśli chodzi o samą kategorię wagową, jak i obecny prestiż w krajowej hierarchii. Fani boksu zacierają ręce przed pojedynkiem Tomasza Adamka z Arturem Szpilką.

Tomasz Adamek 1.50, remis 23.00, Artur Szpilka 2.50
Walka odbędzie się w ramach gali Polsat Boxing Night. Zdaniem ekspertów jest to wydarzenie najwyższej rangi jeśli chodzi o polskie pięściarstwo zawodowe w roku 2014. Przed walką wieczoru stoczonych zostanie jeszcze pięć innych walk:

1.
Rafał Kaczor (2-0) - 58,25 kg vs Piotr Gudel (1-1) - 58,15 kg

2.
Łukasz Maciec (21-2-1, 5 KO) - 67,6 kg vs Michał Żeromiński (7-1, 1 KO) - 67,4 kg

3.
Dawid Kostecki (39-1, 25 KO) - 76,8 kg vs Andrzej Sołdra (10-1-1, 5 KO) - 76,85 kg

4.
Grzegorz Proksa (29-3, 21 KO) - 73,7 kg vs Maciej Sulęcki (18-0, 3 KO) - 73,7 kg

5.
Michał Syrowatka (10-0, 2 KO) - 62,95 kg vs Michał Chudecki (10-0-1, 3 KO) - 62,9 kg

W związku z walką Adamka i Szpilki przygotowaliśmy specjalną promocję - Tyle spinów ile rund walki

Podczas ważenia przed starciem doszło do sporej niespodzianki. Okazało się, że cięższy jest… „Góral”! Adamek waży 102,6 kg, a Szpilka zaledwie 101,2 kg. Sam „Szpila” mówił, że to celowa robota. – Adamek jest nieuchwytny, gdy jest szybki. Żeby z nim wygrać sam muszę być szybki – powiedział najpopularniejszy obecnie polski bokser.

Szpilka jest młodszy od swojego rywala o 12 lat. Gdy Adamek zaczynał karierę, jego dzisiejszy rywal miał 9 lat i na pewno nie przypuszczał jeszcze, że w przyszłości trafi do więzienia. Po wyjściu z niego Szpilka dość szybko przebojem wdarł się do czołówki polskiego boksu, a przy okazji zyskał sympatię rzeszy fanów. To efekt jego pogodnego charakteru i prostolinijności. Szpilka zawsze mówi co myśli i nie przebiera w słowach. Jest typem twardziela o pociesznym wyrazie twarzy. W ringu nie jest jednak uprzejmy, ani miły. 75% swoich walk skończył nokautem. Młodość jest atutem Szpilki, ale faworytem pojedynku jest stary mistrz.

Adamek ma na koncie gros sukcesów – m.in. tytuł mistrza świata w wadze półciężkiej. Doświadczenie Adamka sięga 351 przeboksowanych rund, przy zaledwie 68 Szpilki. „Góral” legitymuje się bilansem 49-3. Szpilka 16-1. Jedna z porażek Adamka to oczywiście walka z Witalijem Kliczko, przegrana przez Polaka nokautem. Adamek jest notowany w rankingach światowych federacji WBC, IBF, WBO czy BoxRec. Szpilkę zauważa tylko ta ostatnia. To także pokazuje, że mimo młodości „Szpili”, to nie on jest faworytem tego pojedynku.

W wywiadach jednak obaj zawodnicy podkreślają, że są pewni zwycięstwa. Również na ważeniu, gdy doszło do wymiany spojrzeń, żaden z rywali nie pękł. Doszło nawet do wymiany „uprzejmości”, która na pewno podgrzeje atmosferę w ringu dzisiejszej nocy.

Adamek chce wygrać, by znów powoli myśleć o walce o tytuł mistrza świata. Dla Szpilki droga do światowego topu jest trochę dłuższa i jeśli ma w ogóle zostać utorowana, to pięściarz z Wieliczki musi uporać się ze swoim dzisiejszym przeciwnikiem. – Adamek boi się o moje zdrowie? Jest praktykującym katolikiem, więc niech się boi i niech się modli – rzuca kontrowersyjnie Szpilka, wbijając znanemu ze swojej religijności Adamkowi… szpilkę. Kto jednak będzie cieszył się po zakończeniu zaplanowanej na 10 rund walki? To powinna być noc pełna emocji i boksu na wysokim poziomie w Krakowie.