Brothers in arms


Neymar nigdy nie ukrywał swojego zachwytu Leo Messim. Podkreślał nawet, że to osoba Argentyńczyka była dla niego najważniejszym powodem, dla którego zdecydował się na transfer do FC Barcelony. Boiskowa i pozaboiskowa sympatia obu zawodników jest powszechnie znana. Dziś jednak przyjaźń trzeba odłożyć na bok, bowiem w południowoamerykańskich eliminacjach do Mistrzostw Świata 2018 dojdzie do starcia Brazylii z Argentyną. Nie trzeba chyba dodawać na kogo skierowane są oczy całego świata.

Brazylia 2.10, remis 3.30, Argentyna 3.70 – godz. 0.45
Jeszcze kilka miesięcy temu nie do pomyślenia było to, by Brazylijczycy byli faworytem w meczu z Argentyną. „Canarinhos” przeżywali kryzys, którego przejawami były dwa fatalne występy w Copa America (2015 i Centenario), częste wpadki w meczach eliminacyjnych, czy nawet pamiętne 1:7 z Niemcami na własnym Mundialu. Argentyna w tym czasie nie święciła sukcesów, ale w każdej z wielkich imprez dochodziła do finału.

Wszystko zmieniło się po tym, gdy Tite zastąpił na stanowisku selekcjonera reprezentacji nieporadnego w tej roli Dungę. Pod wodzą nowego opiekuna „Canarinhos” wygrali wszystkie cztery mecze. W eliminacjach Mundialu wskoczyli na 1. miejsce, wyprzedzając Urugwaj, Ekwador, Kolumbię, Chile i Argentynę. „Albicelestes” są dopiero na 6. miejscu, z pięcioma „oczkami” straty do swoich odwiecznych i dzisiejszych rywali. Ewentualna porażka w Belo Horizonte byłaby dla Argentyny już sporym kłopotem. Tymczasem „Canarinhos” legitymuje się bilansem meczów u siebie 4-1-0. Ich zwycięstwo bez remisu wyceniamy na 1.51.

Co może pocieszać kibiców „Albicelestes”? Oczywiście powrót Leo Messiego. Ostatnie trzy mecze reprezentacji opuścił on z powodu kontuzji i trudno nie łączyć tego ze znacznym pogorszeniem wyników drużyny dowodzonej przez Edgardo Bauzę. Statystyki są tu brutalne. W eliminacjach MŚ 2018 Argentyna z Messim w składzie zagrała trzy razy – wszystkie te mecze wygrała. Bez niego musiała radzić sobie aż siedmiokrotnie i wygrała tylko raz! Po powrocie do zdrowia Messi strzela i asystuje w Barcelonie niemal jak na zawołanie. Będąc w takiej formie jest zdecydowanie największym zagrożeniem dla defensywy „Canarinhos”. Kurs na bramkę pięciokrotnego zdobywcy Złotej Piłki wynosi 3.05.

W sumie w reprezentacji Argentyny Messi grał już 114 razy, strzelając 56 goli. Czyni go to najskuteczniejszym zawodnikiem w historii kraju. Statystyki Neymara w reprezentacji Brazylii są jednak jeszcze bardziej okazałe. 24-latek grał w barwach narodowych 73 razy i strzelił 49 goli! Za kilka lat obaj mogą być niedoścignionymi legendami swoich krajów. Takie mecze, jak ten dzisiejszy, kreują legendy znacznie mocniej niż suche statystyki. W Ameryce Południowej nie ma bardziej prestiżowego pojedynku niż ten Brazylii z Argentyną. Gdy w dodatku obie drużyny mają swoich liderów w osobach klubowych kolegów z Barcelony, więcej naprawdę nie trzeba dodawać. Dość powiedzieć, że Messi, Neymar i Javier Mascherano podróżowali na ten mecz razem, prosto z Barcelony, prywatnym odrzutowcem Neymara!

Transmisję z meczu obejrzysz w Unibet TV

Jest coś, co oczywiście poza fenomenalną formą Messiego, może martwić kibiców reprezentacji Brazylii. To lokalizacja tego meczu. Po dwóch latach „Canarinhos” wracają na Mineirao w Belo Horizonte, gdzie doznali dotkliwej, upokarzającej porażki 1:7 w półfinale Mistrzostw Świata z Niemcami. Czy dziś nastąpi odczarowanie stadionu czy raczej powrót starych demonów? Siła argentyńskiej ofensywy musi robić wrażenie, bo to nie tylko Messi, ale też Sergio Aguero, Gonzalo Higuain czy Angel Di Maria. Over 1,5 bramki gości? U nas kurs 3.55.