„Sborna” faworytem do obrony tytułu


Już jutro w Czechach ruszają 79. Mistrzostwa Świata Elity w hokeju na lodzie. To impreza niezwykle prestiżowa, choć w ostatnich latach straciła nieco na swojej wartości. Wielu czołowych zawodników nie uczestnicy w turnieju z powodu wciąż trwających „playoffów” w NHL. Nie zabraknie jednak gwiazd, które zakończyły już sezon nie wchodząc do play-off lub odpadając w pierwszej rundzie.

Mistrzostwa Świata elity – kursy

Jeszcze przed tygodniem emocjonowaliśmy się mistrzostwami dywizji 1A, które odbywały się w Polsce. Niestety, biało-czerwoni nie zdołali uzyskać awansu do elity, co zresztą nie było wielką niespodzianką. W Pradze i Ostrawie poziom gry i emocji będzie znacznie większy, więc wytrawni sympatycy hokeja, a takich wśród graczy Unibetu nie brakuje, mogą zacierać ręce.

System rozgrywek mistrzostw jest podobny jak w minionych trzech latach. Na początek dwie grupy po 8 drużyn. Po siedmiu kolejkach cztery najlepsze zespoły awansują do ćwierćfinałów, a dwie najsłabsze spadają do Dywizji 1A, gdzie zagrają w przyszłym roku m.in. z Polakami właśnie. Faworytami do spadku są Austria i Słowenia.

Finał mistrzostw zaplanowany jest na 17 maja i rozegrany zostanie w praskiej O2 Arenie. W zeszłorocznym turnieju na Białorusi w finale zmierzyły się drużyny Rosji i Finlandii. „Sborna” wygrała tamto spotkanie 5:2. Co ciekawe, historia ostatnich meczów finałowych pokazuje, że często zdarzają się wysokie zwycięstwa jednej ze stron. W 2013 roku Szwecja pokonała Szwajcarię 5:1, rok wcześniej Rosja rozbiła Słowację 6:2, a w 2011 Finlandia Szwecję aż 6:1.

Faworytem do kolejnego złotego medalu w nadchodzących Mistrzostwach Świata jest Rosja. „Sborna” wliczając w to lata sukcesji ZSRR jest najbardziej utytułowanym zespołem w historii hokejowych MŚ. Już po rozpadzie Związku Radzieckiego ekipa rosyjska zanotowała z kolei 5 złotych medali, 2 srebrne i 2 brązowe. Mistrzostwo Rosjan wyceniane jest na 3.00.

Turniej zapowiadaliśmy już na naszej stronie głównej

Wysoko stoją akcje Kanadyjczyków. Przed rokiem ekipa spod znaku klonowego liścia dość niespodziewanie pożegnała się z turniejem w ćwierćfinale, gdzie lepsi okazali się późniejsi srebrni medaliści, czyli Finowie. W Czechach kurs na złoto Kanady wynosi 3.30, a w przypadku Finów jest to aż 8.00. Wyżej od „Suomi” stoją akcje Szwecji 5.50 i gospodarzy – Czechów 7.00. Czy jednak słynnego Jaromira Jagra i jego rodaków stać na tak znakomity rezultat przed własną publicznością?

Tradycyjnie w elicie nie może zabraknąć reprezentacji USA, jednak nie jest ona faworytem do złota. Rozgrywane w maju mistrzostwa wykluczają występy wielu czołowych hokeistów ze Stanów Zjednoczonych, dla których priorytetem jest rodzima liga. W 2013 roku USA udało się zdobyć brąz. Kurs na medal Amerykanów wynosi 4.50.

Poza zakładami na osiągnięcia drużynowe możliwe jest także obstawianie najlepszego strzelca imprezy. Tu faworytem jest Vladimir Tarasenko z Rosji – kurs 7.50. W przypadku wspomnianego już Jagra jest to kurs 15.00. Mocne kandydatury to także Yevgeni Malkin 11.00 (Rosja) czy Kanadyjczyk Sydney Crosby 14.00.