Czas dalekich lotów


Nadejście późnej jesieni zawsze wiąże się z powrotem sezonu narciarskiego. Dziś zmagania rozpoczynają najlepsi skoczkowie narciarscy. Pierwsze zawody Pucharu Świata odbędą się w fińskim Kuusamo, na skoczni Ruka. Na co stać biało-czerwonych pod wodzą nowego trenera?

Puchar Świata Ruka HS 142 – sprawdź kursy
Po ze wszech miar nieudanym sezonie 2015/16 Polski Związek Narciarski postanowił rozwiązać umowę z Łukaszem Kruczkiem. Dotychczasowego trenera zastąpił Austriak – Stefan Horngacher, były znany skoczek. Kruczek z kolei przejął kadrę Włoch. Zadaniem Horngachera było przywrócenie Kamila Stocha na właściwe tory, a także obudzenie potencjału w pozostałych reprezentantach. Na jakiekolwiek wnioski jest stanowczo za wcześnie, ale pierwsze rezultaty pracy Austriaka są obiecujące. Mowa oczywiście o letniej Grand Prix na igielicie, a także czwartkowych kwalifikacjach do konkursu w Kuusamo. W jednym i drugim wypadku triumfował Maciej Kot, a pozostali biało-czerwoni spisali się bardzo dobrze. Drugi w kwalifikacjach był Dawid Kubacki, piąty Kamil Stoch, trzynasty Klemens Murańka, a piętnasty Piotr Żyła. W sumie w konkursie zobaczymy aż siedmiu Polaków. Za zwycięstwo Kota płacimy kursem 7.50.

Do tej pory Maciej Kot nie odnosił w Pucharze Świata większych sukcesów. O wynikach Kamila Stocha czy nawet Piotra Żyły mógł jedynie pomarzyć. Czy pod wodzą Horngachera nastąpił przełom? W dużej mierze już teraz można stwierdzić, że tak. Letnią Grand Prix Kot przeszedł jak burza. Często sezon igielitowy nie ma przełożenia na późniejsze wyniki zimą, ale w tym wypadku raczej obaw nie powinno być. Skok kwalifikacyjny w wykonaniu Kota był perfekcyjny. Cieszy także wysoka forma Stocha, który także podczas treningów był w czołówce.

Faworytem konkursu na Ruce i całego Pucharu Świata jest oczywiście Peter Prevc. Słoweniec zdominował zeszły sezon, zgarniając Kryształową Kulę w cuglach. Drugiego w klasyfikacji generalnej Severina Freunda Prevc wyprzedził o ponad 800 punktów! Poza Pucharem Świata wygrał także Turniej Czterech Skoczni i Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Skok kwalifikacyjny Prevca nie zachwycił, ale Słoweniec startował z niższego najazdu, a ponadto nie musiał przykładać się w 100%, bowiem miał zapewniony udział w konkursie. Zwycięstwo Prevca wycenione jest na 2.50.

W Letniej GP Prevc zajął 6. miejsc. W pięciu konkursach zgromadził 265 punktów. Dla porównania Kot w sześciu zgarnął ich aż 580, a Stoch 315. Polska wygrała zresztą klasyfikację drużynową. Zimą powtórzyć to osiągnięcie będzie bardzo trudno. Faworytami są Norwegowie, Słoweńcy, Niemcy i Austriacy.

Przed skoczkami długi i trudny sezon. Zaczynają dziś w Finlandii, a skończą 26 marca, standardowo w Planicy. W sumie czekają 33. konkursy Pucharu Świata, w tym cztery w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Ponadto w styczniu karuzela cyklu wjedzie do Polski – aż na dwa weekendy. Zawodnicy staną do zawodów w Wiśle i Zakopanem. Na przełomie lutego i marca w fińskim Lahti odbędą się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, które będą najważniejszą imprezą sezonu. Czołowi zawodnicy chcą trafić z formą właśnie na ten okres.

Nocne konkursy w Kuusamo odbędą się w piątek i sobotę. W przyszły weekend skoczkowie przeniosą się do niemieckiego Klingenthal.