Puchar Świata przyjeżdża do Polski


W czwartek w Wiśle, a w weekend w Zakopanem – trzy najbliższe konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się w Polsce. Fanów zimowego skakania na nartach w naszym kraju nigdy nie brakowało, więc i tym razem zainteresowanie imprezami powinno być spore.

Konkurs w Wiśle – oferta kursowa

Jak na razie sezon 2014/15 nie jest pasmem sukcesów biało-czerwonych. Lider naszej kadry, Kamil Stoch, rozpoczął od kontuzji, która wyeliminowała go z pierwszego miesiąca Pucharu Świata. Stoch wrócił dopiero na Turniej Czterech Skoczni, gdzie pokazał, że drzemie w nim ogromny potencjał, ale formy na wygrywanie Polak nie miał. Górne miejsca stanów średnich to z kolei ostatnio domena Piotra Żyły, który w klasyfikacji generalnej zajmuje 18. miejsce. Żyła na podium w Wiśle to kurs 6.50.

Stoch w miniony weekend odpuścił zawody w austriackim Kulm i przygotowywał się do polskiej części Pucharu Świata. Dojście do właściwej formy w przypadku naszego najlepszego skoczka jest szczególnie ważne, bowiem za miesiąc w Falun startują Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym – główna impreza tego sezonu i właśnie tam Stoch ma być w najlepszej dyspozycji, podobnie zresztą jak przed rokiem na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Nie ma się jednak co oszukiwać – czołowe miejsca w Wiśle i Zakopanem byłyby bardzo mile widziane i na pewno zasygnalizowałyby wzrost formy Stocha. Triumf Sportowca Roku 2014 w plebiscycie Przeglądu Sportowego na skoczni w Wiśle wyceniamy na 9.00.

Póki co z czasem walczy Simon Ammann, który chce wrócić na skocznie już w lutym i znów na wielkiej imprezie zaprezentować swoje największe atuty. Kontuzja, której doznał na Turnieju Czterech Skoczni rzecz jasna eliminuje go ze skakania w Polsce. Faworytami zawodów w Wiśle są Austriacy – Stefan Kraft 7.00 i Michael Hayboeck 6.00. Poza tym do czołówki kandydatów zaliczają się Niemiec Severin Freund 7.00 i Peter Prevc 7.00.

Łukasz Kruczek ogłosił kadrę na czwartkowe zawody. W składzie biało-czerwonej ekipy znaleźli się następujący zawodnicy: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Bartłomiej Kłusek, Stefan Hula, Adam Ruda, Krzysztof Leja i Stanisław Biela. Dla trzech ostatnich ewentualne przejście przez kwalifikacje oznaczałoby szansę debiutu w konkursie Pucharu Świata.

Polskie konkursy Pucharu Świata zapowiadaliśmy także na stronie głównej

Zawody w Wiśle na skoczni im. Adama Małysza odbędą się już po raz trzeci. Na fali sukcesów Małysza postanowiono w jego rodzinnej miejscowości postawić nowoczesną skocznię, mogącą gościć zawody Pucharu Świata. Plan się powiódł, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że nadal nr 1 dla organizatorów jest Zakopane i właśnie dlatego w stolicy polskich gór w sobotę i niedzielę odbędą się dwa kolejne konkursy, w tym jeden drużynowy.