Słychać już warkot motocykli


Wprawdzie z powodu fatalnych warunków atmosferycznych i permanentnych opadów deszczu 1. kolejka ligi żużlowej została przełożona, to i tak fani speedwaya przez skórę czują już, że start jest blisko. W powietrzu unosi się upojny zamach spalanego metanolu, a w tle słychać warkot żużlowych silników.

PGE Ekstraliga – zobacz kursy na mistrzostwo ligi

Faworytem do zdobycia mistrzostwa jest Unia Leszno, wicemistrzowie sezonu 2014. Lokomotywami składu „Byków” będą Nicki Pederen i Emil Sajfutdinow. Mocnymi punktami drużyny powinni być bracia Pawliccy, którzy od kilku sezonów nie schodzą poniżej pewnego poziomu. Kurs na triumf Unii to 2.60.

Na podobnym poziomie wyceniane są szanse Falubazu Zielona Góra. 7-krotni mistrzowie Polski nie zmienili zbytnio swojego składu. Kibice w Zielonej Górze nadal oklaskiwać będą Jarosława Hampela (byłego zawodnika Unii Leszno), Piotra Protasiewicza, Andreasa Jonssona czy Patryka Dudka. Ciekawostką jest fakt, że wśród składu juniorów w kadrze drużyny z Zielonej Góry jest kobieta, a raczej dziewczyna – Klaudia Szmaj. Tytuł dla Falubazu to w ofercie Unibetu kurs 2.85.

Nie wolno lekceważyć obrońców tytułu, czyli kolejnej drużyny z województwa lubuskiego – Stali Gorzów. W zespole tym czołowe role odgrywać powinni tacy jeźdźcy jak Niels Kristian Iversen, Matej Zagar czy przede wszystkim polski wicemistrz świata z sezonu 2014 – Krzysztof Kasprzak. Czy popularny „Key Key” będzie w stanie utrzymać wspaniałą dyspozycję z ubiegłego roku, który był bezwzględnie najlepszym rokiem w jego karierze? Kibice w Gorzowie liczą na to, a dziewiąty tytuł dla Stali wyceniamy na 3.50.

Znacznie niżej stoją akcje KS Toruń. Zespół boryka się z finansowymi problemami, ale wciąż w jego składzie są żużlowcy światowego formatu – Chris Holder, Grigorij Łaguta czy Adrian Miedziński. Czasy „prosperity” w mieście Mikołaja Kopernika dobiegły jednak końca, wraz z odejściem Romana Karkosika i firmy Unibax. Zaciskanie pasa nie musi okazać się jednak gwoździem do trumny speedwaya w Toruniu. W zespole jest zdolna młodzież z Pawłem Przedpełskim na czele. Mistrzostwo dla KS Toruń wyceniane jest na 7.50.

Tytuł dla któregokolwiek z pozostałych zespołów byłby już istną sensacją. Betard Sparta Wrocław straszy Taiem Woffindenem i Maciejem Janowskim, ale w pozostałych rolach widzimy raczej aktorów drugoplanowych i słabych młodzieżowców. W składzie beniaminka Stali Rzeszów jest wprawdzie mistrz świata Greg Hancock, ale żaden inny zawodnik nie gwarantuje dwucyfrowych rezultatów na poziomie Ekstraligi. Unia Tarnów to wyrównana i dość silna ekipa seniorów (m.in. Martin Vaculik i Kenneth Bjerre), ale kto z juniorów będzie punktował? To wielka zagadka. Hitem transferowym beniaminka z Grudziądza był z kolei transfer Tomasza Golloba, który obok Artioma Łaguty ma być liderem GKM. Obiektywnie rzecz biorąc zestawienie grudziądzan skazuje ich jednak na walkę o utrzymanie, a nie mistrzostwo.

Poza rozgrywkami ligowymi wkrótce ruszą także inne imprezy, m.in. Grand Prix, którego pierwsza odsłona odbędzie się w Warszawie! Za nami zresztą już pierwszy turniej Speedway Best Pairs. Żużlowa karuzela rozkręca się na dobre, a fanów „czarnego sportu” cieszy to niezwykle.