Komu Oscara? Miesiąc do wręczenia nagród!


87. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej już za miesiąc. 22 lutego dowiemy się kto zgarnie Oscara. Tym razem nie chodzi nam o ofensywnego pomocnika londyńskiej Chelsea, a o najbardziej prestiżową nagrodę w świecie filmu. Wśród nominowanych mamy aż cztery polskie akcenty!

Oscarowe kursy w Unibecie – sprawdź sam

W kategorii dokumentalny film krótkometrażowy wraz z dwoma polskimi filmami – „Joanną” Anety Kopacz i „Naszą klątwą” Tomasza Śliwińskiego znalazły się „The Reaper (La Parka)” Gabriela Serra Arguello, „White Earth” J. Christiana Jensena i „Crisis Hotline: Veterans Press 1” autorstwa Ellen Goosenberg i Dany Perry. Triumf „Joanny” wyceniany jest na 6.00. Zdecydowanym faworytem jest jednak dzieło Ellen Goosenberg – to kurs wynosi zaledwie 1.20.

Dwie nominacje otrzymała „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. To czarno-biały dramat rozgrywający się w latach 50. Głównymi bohaterkami są nowicjuszka w zakonie Ida (siostra Anna, Agata Trzebuchowska), która poznaje prawdę o swojej rodzinie dzięki kontaktowi z ciotką, stalinowską sędzią Wandą Gruz (Agata Kulesza). Okazuje się, że Anna pochodzi z żydowskiej rodziny. Dziewczyna musi odnaleźć się w nowej dla niej sytuacji.

Obraz ten jest nominowany w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” oraz w kategorii zdjęcia, gdzie doceniona została praca Ryszarda Lenczewskiego i Łukasza Żala. Akcje „Idy” stoją wysoko szczególnie w tej pierwszej kategorii. Kurs na Oscara wynosi 2.15. Wyżej notowany jest tylko „Lewiatan” – 2.05. Rosyjski film nie tak dawno zdobył „Złotego Globa”, dystansując właśnie „Idę”.

Lenczewski i Żal o statuetkę powalczą z Emmanuelem Lubezkim (nominowanym za pracę przy „Birdmanie”), Robertem Yeomanem („Grand Budapest Hotel”), Dickiem Pope’m ("Mr. Turner") i Rogerem Deakinsem (nominowany za film „Unbroken” – „Niezłomny”). Zwycięstwo Polaków w kategorii „zdjęcia” wyceniane jest na 7.00. Tu faworytem jest film „Birdman” – 1.50.

„Birdman” to zresztą obok „Grand Budapest Hotel” zdobywca największej liczby nominacji – dziewięciu. Ośmioma wyróżnieniami pochwalić się może „Imitation Game”, a po sześć zdobyły filmy „American Sniper” oraz „Boyhood”. Akademia Filmowa doceniła ponadto m.in. „Niezłomnego” w reżyserii Angeliny Jolie (rzecz na podstawie scenariusza braci Coen), „Whiplash” – opowieść o perkusiście jazzowym (film okazał się przebojem na festiwalu Sundance), oraz „Grę tajemnic”, film biograficzny z Benedictem Cumerbatchem w roli genialnego matematyka. Pominęła nieomal „Zaginioną dziewczynę” (w stawce tylko jedna nominacja – dla najlepszej aktorki).

W najbardziej prestiżowej kategorii „najlepszy film” zdecydowanym faworytem jest „Boyhood” – 1.05. Szanse pozostałych obrazów są małe – „Grand Budapest Hotel” – 17.00, „Birdman” – 19.00.