Wielkie mecze w NBA


Znakomite pojedynki w sobotnią noc na szycie konferencji Wschodniej i Zachodniej. O 1:30 Miami Heat podejmą Brooklyn Nets (transmisja w Canal+ Sport), a o 2:30 wielki mecz w San Antonio. Spurs podejmować będą znakomitych w tym sezonie Memphis Grizzlies. W nocy z soboty na niedzielę w NBA aż 10 spotkań.

Mistrzowie NBA rywalizują z Nets o miano najlepszej ekipy na Wschodzie. Obie drużyny liderują w swoich dywizjach. Miami w Southeast Division z bilansem 11-3, a Brooklyn w Atlantic Division z bilansem 11-4. Zwycięstwo na Florydzie dałoby drużynie trenera Avery'ego Johnsona taki sam bilans, co mistrzowie. Goście na pewno potraktuje to spotkanie bardzo prestiżowo, ale będą musieli sobie radzić bez ich najlepszego zawodnika Brooka Lopeza, który narzeka na uraz stopy. Poza tym Heat mają bilans w we własnej hali 7-0, co tym bardziej stawia ich w roli faworytów.

Co ciekawe obie drużyny spotkały się już w tym sezonie w Miami. 7 listopada Heat wysoko pokonali Nets 103:73. Najskuteczniejszym zawodnikiem wśród zwycięzców był Dwyane Wade, który zdobył 22 punkty i miał pięć asyst. Wszechstronnie grał LeBron James, któremu zabrakło dwóch asyst do tak zwanego triple-double. Rzucił 20 punktów i miał 12 zbiórek oraz osiem asyst. W szeregach Nets wyróżnili się Deron Williams (14 punktów) i Kris Humphries (11 punktów i 11 zbiórek).

Ważnym ogniwem Heat jest ostatnio Ray Allen, który latem przyszedł z Boston Celtics. Średnią w sezonie ma 13,4 punktu, ale w meczach przed własną publicznością aż 17,1 przy skuteczności 60%. Nie raz ratował Heat z opresji w końcówce popisując się celnymi rzutami z dystansu. W czwartych kwartach w tym sezonie Allen trafił 11 z 22 "trójek", z czego pięć na osiem w ostatnich trzech minutach spotkania.

Od porażki w Miami zespół Nets wygrał 10 meczów, a przegrał tylko dwa. Ich ostatnia seria zwycięstw wynosi pięć wygranych i wciąż trwa. Warto podkreślić, że w tych pięciu spotkaniach rywale Brooklynu zdobywali zaledwie 83,8 punkty. Heat też wygrali pięć ostatnich meczów. Ktoś dziś swoją serię zakończy. 

Wskaźnikiem korzystnym dla Heat jest też fakt, że Miami wygrali 11 ostatnich pojedynków z Brooklyn Nets, wcześniej znanych jako New Jersey Nets. W wakacje zespół Avery'ego Johnsona przeprowadził się jednak do jednej z nowojorskich dzielnic i rozpoczął od nowego rozdania i mocnego uderzenia.

Początek spotkania Miami Heat - Brooklyn Nets o 1:30 . Transmisja w Canal+ Sport.

Nasz typ: Miami Heat 1,26. Kurs na Brooklyn Nets wynosi aż 3,95.

W nocy z soboty na niedzielę rozegrany zostanie także inny pojedynek na szycie NBA. San Antonio Spurs będący od lat w czołówce NBA podejmą rewelacyjnych w tym sezonie Memphis Grizzlies. Grizzlies z bilansem 12-2 zajmują 1. miejsce w konferencji Zachodniej. Spurs są niewiele gorsi, bo mają bilans 13-4, ale rozegrali ostatnio trudną serię meczów wyjazdowych. W czwartek grali w Miami, ale ku zaskoczeniu wielu osób trener Gregg Popovich odesłał swoich liderów do domu, aby odpoczęli. W efekcie Tim Duncan, Manu Ginobili i Tony Parker nie zagrali na Florydzie. Spotkało się to z krytyką kibiców i władz ligi. Dziennikarze w większości opowiedzieli się za Popovichem. Tymczasem NBA ukarała Spurs karą 250,000 dolarów!

Popovich tłumaczył, że po serii meczów wyjazdowych czeka jego drużynę ważny mecz z Grizzlies przed własną publicznością. W efekcie w Miami grali rezerwowi i niewiele brakowało, a wygraliby z Heat! Ostatecznie przegrali 100:105. 

- Wszyscy muszą podejmować takie decyzja w sprawie swoich terminarzy. W listopadzie grali 11 meczów na wyjazdach. Mieliśmy dwie wyprawy, jedną ośmiodniową, drugą dziesięciodniową. Tę drugą po czterech meczach kończyliśmy piątym w Miami. To byłoby niemądre wystawiać tych graczy w tym meczu mając wiedzę na temat ich dotychczasowych kontuzji - uważa Popovich.

Mecz Spurs - Grizzlies można śmiało nazwać pojedynkiem na szczycie konferencji Zachodniej. Faworytami są gospodarze, ale drużyna z Memphis wiele razy w tym sezonie pokazywała, że potrafi wygrywać z najlepszymi.

Nasz typ: Memphis Grizzlies 2,92. Kurs na San Antonio Spurs wynosi 1,42.