Niech zapłonie znicz!


Już tylko godziny dzielą nas od oficjalnego otwarcia XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wprawdzie na boiskach piłkarskich rywalizują już kobiety i mężczyźni w drużynowym turnieju, a dziś o 18.00 eliminacje rozpoczną łuczniczki, to jednak prawdziwe sportowe święto będzie można uznać za rozpoczęte, dopiero po tym, gdy na Maracanie zapłonie olimpijski znicz! Ceremonia otwarcia już dziś w nocy, a od jutra pierwsze zmagania o medale.

Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 – przejrzyj kursy
Igrzyska w Rio potrwają do niedzieli 21 sierpnia. Przez ponad dwa tygodnie sportowcy z całego świata będą mierzyć się w 28 dyscyplinach i ponad 300 konkurencjach. W akcji zobaczymy ponad 10 tys. zawodników i zawodniczek, zjednoczonych w jednym wspólnym celu – zwycięstwa. Choć dla niektórych już sam udział jest sukcesem, to nie ma żadnych wątpliwości – w dzisiejszych czasach liczą się przede wszystkim zwycięzcy, medaliści, rekordziści. To oni przyciągają na stadiony i inne sportowe areny, a także przed telewizory, setki tysięcy fanów. W przypadku Igrzysk Olimpijskich te dane są daleko niedoszacowane, bo mówi się nawet o 3 miliardach odbiorców na całej kuli ziemskiej! Takie emocje wywołuje sport i rywalizacja najlepszych zawodników. Takie emocje przed nami, już od dzisiejszej ceremonii otwarcia, która zawsze jest gigantycznym przedsięwzięciem organizacyjnym i spektakularnym pokazem ludzkiej kreatywności. Kto i w jaki sposób zapali olimpijski znicz? To pytanie także od wielu lat towarzyszy igrzyskom…

Jeśli chodzi o medale, to w naszej ofercie nie może zabraknąć kursów na zwycięzcę klasyfikacji medalowej. Tu oczywiście murowanym faworytem są Stany Zjednoczone. Od 1996 roku USA nie było najlepsze w klasyfikacji medalowej Letnich Igrzysk Olimpijskich tylko raz – w 2008 roku w Pekinie. Wtedy triumfowali gospodarze, Chińczycy. Wydaje się, że w kontekście dopingowego wykluczenia wielu rosyjskich sportowców, w tym lekkoatletów, trudno sobie wyobrazić inne rozstrzygnięcie niż ten prestiżowy sukces Amerykanów. Kurs na to wynosi tylko 1.15, a w przypadku Chin jest 5.00.

Swoje, dość wysokie – nie ukrywajmy – aspiracje ma także Polska. Nasi sportowcy na Igrzyskach w Londynie w 2012 roku zdobyli 10 medali, z czego tylko 2 złote i 2 srebrne. Wynik rozczarowujący, jak na blisko 40-milionowy kraj w środku Europy. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak na to, że w Rio powinno być znacznie lepiej. Dwa złota zapewnić powinni niemal z urzędu nasi młociarze – Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek to wielcy pewniacy w rzucie młotem. A warto dodać, że w lekkoatletyce mamy jeszcze kilka sporych szans na medale – ot choćby Paweł Małachowski czy Adam Kszczot. Najlepszym komentarzem jest tu zresztą klasyfikacja medalowa niedawno rozgrywanych Mistrzostw Europy w lekkoatletyce. Na amsterdamskiej imprezie to Polska była najlepsza! Oczywiście w Rio rywalizować będą sportowcy z całego świata, a nie tylko Starego Kontynentu, ale na lekkoatletycznym stadionie kilka medali dla Polski powinno stać się faktem. Rywalizacja lekkoatletów rozpoczyna się w piątek 12 sierpnia.

Darmowe zakłady za medale Polaków!

W pierwszym tygodniu oczy fanów sportu kierować się będą częściej na inne obiekty. Polska poza wspaniałymi lekkoatletami ma także inne medalowe aspiracje. Tradycyjnie liczymy na żeglarzy, kajakarzy i wioślarzy (także panie), przełamać olimpijską niemoc powinna wreszcie Agnieszka Radwańska, mocno o medal już w sobotę powalczyć może Rafał Majka, a jego koleżanka po fachu, ale z kategorii górskiej, Maja Włoszczowska to także jedna z faworytek. Na sukces stać ciężarowca Adriana Zielińskiego, pływaka Konrada Czerniaka, siatkarski duet Prudel – Fijałek. Nie można zapominać o judokach czy zapaśnikach – tu również mamy zarówno spore sukcesy w historii, jak i niemałe nadzieje. Nade wszystko mocno ściskać kciuki będziemy za nasze męskie reprezentacje w Rio – siatkarze i piłkarze ręczni to aktualni medaliści mistrzostw świata. Siatkarze złoci, szczypiorniści brązowi. Nie mamy nic przeciwko, by w Brazylii panowie także stanęli na podium. Pięć meczów grupowych jednych i drugich, to już 10-krotna dawka wielkich emocji, które mamy zagwarantowane, a liczymy na coś więcej.

Przed nami olimpijska karuzela! Kurs na over 12,5 medali dla Polski wynosi 1.65, a na over 4,5 złota 1.80. Optymistycznie, ale w tym wypadku chyba i realistycznie!