Puchar Polski: Z jak zwycięstwo


2 maja powoli staje się tradycyjną datą rozgrywania meczu o finał Pucharu Polski. Ten wreszcie zagości na największym polskim stadionie. Kto podniesie w górę trofeum? Zawisza Bydgoszcz czy Zagłębie Lubin?

Zagłębie Lubin 2.75, remis 3.10, Zawisza Bydgoszcz 2.60 – godz. 18.30
Taka a nie inna obsada meczu finałowego jest sporą niespodzianką. Po drodze z rozgrywek odpadli faworyci, za jakich uchodziła Legia Warszawa (porażka z Górnikiem Zabrze) czy Lech Poznań (odpadnięcie z Miedzią Legnica). Naszym pucharowym reprezentantem w przyszłym sezonie będzie więc jeden z finalistów na literkę „Z”. Z jak zwycięstwo. Komu przypadnie w udziale? Faworytem do wygrania Pucharu Polski są podopieczni Ryszarda Tarasiewicza – 1.75.

Zawisza po drodze rozprawił się z Lechem Rypin, Pogonią Szczecin, GKS-em Katowice, Górnikiem Zabrze i wreszcie Jagiellonią Białystok. Zespół z Bydgoszczy jest beniaminkiem Ekstraklasy, a jednocześnie „czarnym koniem” sezonu. Poza finałem Pucharu Polski, bydgoszczanie nadspodziewanie dobrze radzą sobie w lidze, gdzie bez większego trudu „załapali się” do górnej części tabeli. Teoretycznie nawet porażka z Zagłębiem nie musi dla nich oznaczać końca marzeń o europejskich pucharach, bowiem 7. miejsce w lidze, z niewielką stratą do ligowego podium, daje podopiecznym Tarasiewicza spore nadzieje.

W miniony weekend Zawisza przegrał 0:2 w Warszawie z Legią, choć wiele osób podkreślało, że to właśnie goście grają lepszą piłkę. Jeśli znów Zawisza przegra w Warszawie 0:2, tym razem z „Miedziowymi”, trafimy kurs 12.50.

Zagłębie pod wodzą Oresta Lenczyka ma inne problemy. Musi martwić się o ligowy byt, bowiem wylądowało w strefie spadkowej, a ostatnia ligowa porażka 0:1 ze Śląskiem Wrocław tylko pogłębiła trudne położenie drużyny. Spadek dla klubu sponsorowanego przez KGHM, nie mającego problemów finansowych, byłby istną katastrofą. Z drugiej jednak strony, sezon 13/14 może mieć jeszcze słodki smak dla kibiców z Dolnego Śląska. Utrzymanie mimo wszystko jest realne, a gdy do tego dojdzie Puchar Polski, a co za tym idzie kwalifikacja do Ligi Europejskiej – wówczas Lenczyk będzie mógł mówić o kolejnym trenerskim sukcesie, których doświadczony szkoleniowiec ma już całkiem sporo. Zagłębie z Pucharem Polski wyceniamy na 2.00.

W bezpośrednich meczach w tym sezonie mamy remis. Gospodarze wygrywali u siebie. Zawisza 2:0, a Zagłębie 3:1.

Wielkim wstydem na finałowej batalii o Puchar może położyć się brak kibiców obu drużyn. Fani Zawiszy i Zagłębia zapowiadają bojkot tego meczu. PZPN robi jednak wszystko by piłkarskie święto na Stadionie Narodowym, miało odpowiednią oprawę i by pustych krzesełek było jak najmniej. Prestiż rozgrywek ostatnio spadł na łeb na szyję, ale mimo tego, emocji w finale nie powinno zabraknąć. Stawka jest oczywista.

Obstawiaj polską piłkę i wygrywaj grubą kasę