15 ciekawostek przed finałem Ligi Mistrzów


Wciąż nie możemy odtrąbić faktycznego końca sezonu 2015/16, bo jak to zrobić, kiedy do rozegrania pozostaje najważniejszy mecz w europejskiej klubowej piłce? W sobotę na mediolańskim San Siro zagrają dwie madryckie ekipy – Real i Atletico. Jako wstęp do rozważań o tym meczu potraktujmy przygotowane przez nas 15 ciekawostek.

1. Na początek dysproporcja historyczna. Real Madryt wygrywał Puchar Europy 10 razy, Atletico ani razu.

2. Sobotni mecz będzie drugim w historii europejskim finałem pomiędzy drużynami z tego samego miasta. Pierwszy miał miejsce w 2014 roku, kiedy spotkały się, a jakże, Atletico i Real!

3. Tamten mecz zakończył się remisem 1:1 w regulaminowym czasie gry, ale w dogrywce „Królewscy” strzelili jeszcze trzy gole. Kurs na remis 1:1 tym razem wynosi 6.40.

4. Co ciekawe, ostatni finał Ligi Mistrzów na San Siro zakończył się właśnie rezultatem 1:1. Było to w 2001 roku, a Bayern grał z Valencią. O zwycięstwie Bawarczyków zdecydowały rzuty karne.

5. Zinedine Zidane może zostać siódmą osobą, która wygra Puchar Europy zarówno jako zawodnik, jak i trener. W erze Ligi Mistrzów dokonał tego tylko Frank Rijkard.

6. Z kolei Diego Simeone może zostać pierwszym nieeuropejskim szkoleniowcem od 51 lat, który wygra Puchar Europy.

7. Ostatnie cztery finały Pucharu Europy/Ligi Mistrzów w wykonaniu Realu Madryt to zawsze ich końcowe zwycięstwa. Ostatnia porażka? Sezon 1980/81 i finał z Liverpoolem.

8. Cristiano Ronaldo w bieżącej edycji Ligi Mistrzów strzelił 16 goli, tyle samo ile cały zespół Atletico! Kurs na trafienie CR7 w finale wynosi 2.35.

9. Real wygrał tylko jeden z ostatnich dziesięciu meczów przeciwko „Los Colchoneros” – zeszłoroczny rewanż w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Pozostałe spotkania to 4 remisy i 5 triumfów ekipy Simeone.

10. Historyczny bilans konfrontacji dwóch madryckich potentatów jest jednak zdecydowanie korzystniejszy dla Realu – 136 zwycięstw „Królewskich”, 60 remisów i 67 wygranych Atletico.

11. Simeone i Zidane jako trenerzy spotkali się tylko raz – w lutym tego roku Atletico wygrało na Santiago Bernabeu 1:0. Taki wynik w sobotnim finale oznaczony jest kursem 8.00.

12. Co ciekawe obaj panowie rywalizowali także jako piłkarze i tu także lepiej prezentują się statystyki Simeone. Wygrał on cztery mecze przeciwko Zidane’owi, przegrał trzy, a zremisował dwa.

13. Obie drużyny w tym sezonie Champions League wyspecjalizowały się w czystych kontach. „Królewscy” zachowali je 10 razy, a Atletico 8. Żaden inny zespół nie dokonał tego więcej niż 5 razy!

14. Żaden zawodnik w historii nie strzelał bramek w trzech finałach Ligi Mistrzów. Rok temu ta sztuka nie udała się Messiemu, a w tym sezonie dokonać może tego Ronaldo.

15. Żaden zespół w historii nie przegrał trzech pierwszych finałów Pucharu Europy/Ligi Mistrzów – Atletico może być pierwsze.