Holandia ucieknie przed barażami?


Mecze 7. kolejki eliminacyjnej Euro 2016 rozpoczynają się już w czwartkowy wieczór. Przed nami mecze w grupach A, B i H, wśród których najciekawszym spotkaniem jest konfrontacja Holandii z Islandią. „Oranje” w przypadku porażki prawdopodobnie nie unikną meczów barażowych o awans na Mistrzostwa Europy.

Holandia 1.33, remis 5.00, Islandia 10.00 – godz. 20.45
Holendrzy znajdują się na 3. miejscu w grupie z dorobkiem 10 punktów, na który składają się 3 zwycięstwa, remis i 2 porażki. Lepiej sytuowani są Czesi (13 pkt) i liderzy grupy – Islandczycy (15 pkt). Dziś nawet w wypadku zwycięstwa Holadnia najprawdopodobniej nie poprawi swojej pozycji, bowiem Czesi grają u siebie z Kazachstanem i są „pewniakiem” do zwycięstwa. Kluczowym meczem może być spotkanie ostatniej kolejki eliminacji. 13 października Czesi przyjadą do Holandii i być może to tam zdecydują się losy grupy A.

Jeśli jednak dziś „Oranje” nie wygrają – mocno skomplikują swoją sytuację. Przypomnijmy, że awans na Euro 2016 uzyskują po dwie drużyny z każdej grupy, a ekipy z trzecich miejsc rozegrają między sobą baraże (poza drużyną z najlepszym bilansem – ta również awansuje bezpośrednio). W barażu można trafić na naprawdę solidne europejskie reprezentacje, a dla Holendrów brak awansu na francuskie Mistrzostwa Europy byłby katastrofą.

 

Holandia przeżywa swoistą pokoleniową zmianę warty. Z funkcją selekcjonera pożegnał się Guus Hiddink, a zastąpił go niegdysiejszy świetny piłkarz – Danny Blind, ojciec zawodnika Manchesteru United – Daley’a. Blind senior nie powołał do kadry m.in. Nigela de Jonga czy Jermaina Lensa. W składzie znalazło się za to aż trzech debiutantów. To sygnał, że w zespole „Pomarańczowych” idzie nowe. Nowe nie zawsze znaczy jednak lepsze, a Holendrzy doskonale pamiętają ubiegłoroczne upokorzenie w Reykjaviku, gdzie sensacyjnie przegrali 0:2. Później okazało się, że to Islandia dysponuje naprawdę silną reprezentacją.

Drużyna z „Wyspy Gejzerów” jak dotąd w eliminacjach przegrała tylko raz – z Czechami. W rewanżu z południowymi sąsiadami Polski była już górą, tak jak we wszystkich pozostałych spotkaniach. Dla podopiecznych Larsa Lagerbaecka ewentualne zwycięstwo dziś w Amsterdamie będzie równoznaczne z awansem na Euro 2016.

W pozostałych meczach tej grupy Czechy grają z Kazachstanem, a Turcja podejmuje Łotwę. Inne ciekawe starcia czwartkowej sesji gier el. Euro 2016 to mecz grupy B, w którym Belgia zagra z Bośnią, a także spotkanie grupy H Bułgaria – Norwegia.