Pięć najlepszych meczów Polski w 2016 roku

Poniedziałkowy sparing ze Słowenią był już ostatnim meczem biało-czerwonych w 2016 roku. Wielu twierdzi, że to najlepszy rok dla polskiego futbolu od dawna. Udane Euro we Francji, awans Legii do Ligi Mistrzów i dobry start w eliminacjach do Mundialu 2018. Postanowiliśmy więc wybrać i przypomnieć pięć naszym zdaniem najlepszych meczów reprezentacji w mijającym roku.

5. Polska – Dania 3:2
Lewandowski 20, 36, 47 – Glik (sam.) 49, Poulsen 69

Jedno z ważniejszych spotkań w eliminacjach do MŚ 2018. Po nieudanym meczu z Kazachstanem gościliśmy u siebie zawsze solidną reprezentację Danii. Popis Roberta Lewandowskiego, który zapisał na swoim koncie hat-trick, pozwolił nam na odniesienie zwycięstwa, choć na własne życzenie zafundowaliśmy sobie nerwową końcówkę. Dużym minusem tej konfrontacji była poważna kontuzja Arkadiusza Milika.

4. Irlandia Północna – Polska 0:1
Milik 51

Rozpoczęcie Mistrzostw Europy, jak każdego wielkiego turnieju, jest kluczowe. Ostatnimi czasy inauguracje nie wypadały po myśli Polaków, ale tym razem było inaczej. W meczu z Irlandią Północną podopieczni Adama Nawałki od początku nadawali ton i przeważali. Gary Lineker zachwycał się młodziutkim Bartoszem Kapustką, który pojawił się w wyjściowym składzie dzięki kontuzji Kamila Grosickiego i w pełni wykorzystał swoją szansę. Przewagę wreszcie udokumentowaliśmy golem w 51. minucie, kiedy to Jakub Błaszczykowski obsłużył podaniem z prawej strony Arkadiusza Milika.

3. Szwajcaria – Polska 1:1; k. 4:5
Shaqiri 82 – Błaszczykowski 39

Walka o ćwierćfinał Euro 2016 była dla nas meczem niesamowicie emocjonującym, ze wzlotami i upadkami – na szczęście finalnie zwycięskim. Pierwsza połowa to wyraźna przewaga Polaków, którzy mogli objąć prowadzenie już w 1. minucie! W końcu sześć minut przed przerwą swojego drugiego gola na tych mistrzostwach zdobył Jakub Błaszczykowski. Niestety, w drugiej połowie do głosu doszli Szwajcarzy, a to co zrobił w 82. minucie Xherdan Shaqiri to istna bajka! Fenomenalny strzał z nożycami zaskoczył Łukasza Fabiańskiego. Polak nie dał się zaskoczyć w dogrywce, kiedy to genialną paradą zatrzymał strzał głową, niechybnie wędrujący do bramki. Fabiański wprawdzie nie obronił żadnego rzutu karnego w konkursie, ale w bramkę nie trafił Granit Xhaka. Wszyscy biało-czerwoni strzelali celnie, z Grzegorzem Krychowiakiem na czele, bo to po jego strzale w tysiącach polskich domów nastąpiła eksplozja radości.

2. Rumunia – Polska 0:3
Grosicki 11, Lewandowski 82, 90

Zdecydowanie najlepszy jak dotąd mecz Polaków w eliminacjach do rosyjskiego Mundialu 2018. Polacy zagrali jak na wyżej notowany, bardziej doświadczony i lepszy piłkarsko zespół przystało. Spokojnie, skutecznie, punktując rywali w odpowiednich momentach. Nie przeszkodziła gorąca rumuńska publika, rzucająca petardami. Nie przeszkodziła wcześniejsza „afera alkoholowa”. Robert Lewandowski znów był klasą sam dla siebie, poprawiając dubletem po wcześniejszej bramce Kamila Grosickiego. Wygrana 3:0 pozwoliła nam objąć prowadzenie w tabeli eliminacji.

1. Niemcy – Polska 0:0

Tylko remis i aż remis. W meczu z aktualnymi mistrzami świata Polacy przez wielu byli skazywani na pożarcie. Podopieczni Joachima Loewa mieli optyczną przewagę, ale to biało-czerwoni stworzyli groźniejsze sytuacje bramkowe. Arkadiusz Milik miał jednak spore problemy ze skutecznością, przez co Manuel Neuer, podobnie jak Łukasz Fabiański, zdołał zachować czyste konto. Ten remis był jednak arcyważny z punktu widzenia psychologicznego. Pokazaliśmy, że możemy grać jak równy z równym z najsilniejszymi reprezentacjami globu. Szansa na historyczny sukces na Euro 2016 dopiero się otwierała, tak jak zamykały się usta niedowiarkom.