Szlagier grupy G


Październikowe mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata w strefie europejskiej rozpoczynają nam się od mocnego uderzenia w czwartkowy wieczór. Na Juventus Stadium w Turynie Włosi podejmą Hiszpanów. To zdecydowanie najciekawsza grupowa rywalizacja w całych eliminacjach. Dodatkowych smaczków nie trzeba szukać daleko…

Włochy 3.25, remis 2.95, Hiszpania 2.65 – godz. 20.45
Obie reprezentacje mierzyły się ze sobą aż 36 razy. Co ciekawe, najczęściej, bo aż 14 razy, padał wynik remisowy. To wskazówka dla typujących przed dzisiejszym meczem. Poza tym Włosi triumfowali 11-krotnie, a Hiszpanie 10 razy. Jeszcze kilka miesięcy temu te statystyki były równe, ale los skojarzył te drużyny w 1/8 finału Euro 2016. Italia pokonała ustępujących Mistrzów Europy w stosunku 2:0 po golach Giorgio Chielliniego i Graziano Pelle. Powtórka takiego wyniku dziś? Kurs 15.00.

Tamten wynik był sporą niespodzianką. Włosi traktowani byli na Euro jako zespół, dla którego awans z grupy jest sukcesem. Wszyscy zgodnie podkreślali, że w tym kraju rzadko trafia się tak mało zdolna generacja zawodników. Dzięki starym metodom, czyli żelaznej defensywie, opartej o słynne „catenaccio”, Włochom udało się jednak dojść do ćwierćfinału i w pokonanym polu pozostawić m.in. Hiszpanów. Po Euro jednak w obu reprezentacjach doszło do zmian na stanowisku trenera. We Włoszech Antonio Conte zastąpiony został przez Giampievo Venturę. W zespole z Półwyspu Iberyjskiego niemal nieśmiertelnego Vicente del Bosque zastąpił zaś Julen Lopetegui. Pracę z reprezentacją rozpoczął efektownie, bowiem w pierwszym eliminacyjnym meczu Hiszpanie rozgromili Liechtenstein 8:0. Rywal to jednak żaden. Cenniejszy wydaje się być wynik Włochów, którzy przywieźli komplet punktów z Izraela, po zwycięstwie 3:1. Wynik w tamtym meczu otworzył wspomniany w poprzednim akapicie Pelle. Czy i dziś wpisze się na listę strzelców? Gol tego zawodnika wyceniamy 3.95.

Hiszpańską odpowiedzią na silnego i wysokiego Pelle w ataku jest oczywiście Diego Costa. Snajper Chelsea Londyn od początku nowego sezonu jest wyśmienitej formie. Pod wodzą del Bosque regularnie był pomijany w powołaniach do kadry narodowej, a Lopetegui widzi dla niego miejsce w swojej drużynie. Z Liechtensteinem Costa ustrzelił dublet, ale prawdziwą weryfikacją będzie dla niego dzisiejszy mecz, kiedy stanie naprzeciwko żelaznej włoskiej defensywie, która w dodatku będzie się czuła jak u siebie w domu. Skład linii obrony Italii oparty jest przecież o zawodników Juventusu Turyn, a dzisiejszy mecz Włochy – Hiszpania rozegrany zostanie na Juventus Stadium. Costa, który obecnie jest klubowym podopiecznym Conte, dziś może być katem reprezentacji, która jeszcze kilka miesięcy temu prowadzona była przez Conte. Ot, taki paradoks. Gol Costy oznaczony jest kursem 3.55.

W tym roku Włosi grali z Hiszpanami nie tylko na Euro 2016, ale także w marcu w meczu towarzyskim. Na stadionie w Udinese padł remis 1:1. Sięgając nieco dalej pamięcią wstecz, warto przytoczyć rok 2012. Na polsko-ukraińskim Euro obie reprezentacje stoczyły dwa pojedynki. W grupie padł remis 1:1, ale w finale Hiszpanie byli bezlitośni dla swoich rywali, gromiąc ich 4:0 i sięgając po złoto. Mając na uwadze te statystyki, trzeba jednak pamiętać, że Włosi przegrali u siebie z Hiszpanami zaledwie dwukrotnie. Ostatni raz w 1971 roku, a wcześniej… jeszcze przed II Wojną Światową. Wydaje się, że atut własnego boiska jest nie do pogardzenia. Zwycięstwo lub remis gospodarzy? Kurs 1.52.

Grupa G eliminacji do MŚ 2018 zapewne toczyć się będzie pod dyktando Włochów i Hiszpanów. Poza nimi skład grupy uzupełnią Izrael, Liechtenstein, Albania i Macedonia. Trudno zatem uwierzyć, by ktokolwiek mógł się tu włączyć do walki o 1. lub 2. miejsce.