Rzymskie derby o dużą stawkę


Dzięki Juventusowi zainteresowanie rozgrywkami Serie A przeżywa swoisty renesans. Dziś w Rzymie najciekawszy mecz finiszu sezonu. W przedostatniej ligowej kolejce Roma zagra z Lazio, a stawką jest wicemistrzostwo i bezpośrednia kwalifikacja do Ligi Mistrzów 2015/16. Dawno walka o dominację w stolicy nie miała tak dużego ciężaru gatunkowego.

Lazio 2.60, remis 2.60, Roma 3.55 – godz. 18.00
Spotkanie nie ma wyraźnego faworyta, ale w lepszej sytuacji są piłkarze AS Romy, którzy w dorobku mają o punkt więcej niż lokalny rywal. Wicemistrzostwo kraju gwarantuje awans do Champions League bez konieczności gry w eliminacjach, a brązowe miejsce podium Serie A również oznacza grę w Lidze Mistrzów, ale tylko w wypadku przebrnięcia rundy kwalifikacyjnej. Różnica jest zatem zasadnicza i nic w tym dziwnego, że dzisiejsze derby Rzymu mają wielkie znacznie dla obu stron. Poprzednie derby zakończyły się remisem 2:2. Powtórka takiego wyniku to kurs 10.00.

Derby Rzymu zapowiadaliśmy w dziale „Newsy”

Zwycięstwo Romy zapewni jej drugie miejsce na finiszu. W przypadku remisu lub wygranej Lazio decydująca będzie ostatnia kolejka. W niej Roma zagra u siebie z Palermo, a Lazio uda się na wyjazd do Napoli. Na papierze dużo większe szanse na srebro mają więc podopieczni Rudiego Garcii. Ich wygrana w dzisiejszym meczu wyceniana jest na 3.55.

Co ciekawe, po poprzednich stołecznych derbach Italii „Giallorossi” mieli aż 13 punktów przewagi nad swoim sąsiadem zza miedzy. Udany pierwsza faza sezonu to już jednak przeszłość. Roma zaczęła seryjnie gubić punkty, a w tym czasie zespół Stefano Pioliego odrabiał straty, ostateczne wskakując nawet za plecy Juventusu. W 34. kolejce Lazio niespodzianie uległo jednak Alalancie Bergamo, a Roma pokonując Genoę znów przesunęła się przed „Biancocelestich”. Co istotne – Lazio przegrywając dziś z Romą nie tylko straci szansę na wicemistrzostwo Włoch, ale także postawi się w kłopotliwej sytuacji. Wówczas ewentualna porażka z Napoli zepchnie rzymian na czwartą pozycję, kosztem właśnie neapolczyków. Bardzo udany sezon Lazio może mieć jeszcze zatem smutny finisz. Wydaje się więc, że o mobilizację w szeregach ekipy Pioliego można być spokojnym. Podwójna szansa gospodarzy to kurs 1.30.

Warto przypomnieć, że w poprzednim remisowym (2:2) meczu o dominację w „Wiecznym Mieście” Lazio prowadziło już 2:0, ale bohaterem Romy został nie kto inny jak Francesco Totti – żywa legenda klubu. Dublet Tottiego pozwolił Romie zremisować 2:2. Czy dziś to znów 38-latek poprowadzi zespół z wilczycą w herbie do sukcesu, jakim byłby co najmniej remis? Jeśli to właśnie Totti otworzy wynik spotkania, trafimy kurs 7.00.