Superpuchar Włoch… w Szanghaju!


Piłkarski sezon we Włoszech startuje w sobotę, ale poza Italią. Już po raz ósmy w historii mecz o Superpuchar kraju odbędzie się w innym państwie – po raz czwarty w Chinach. Do tej pory to Pekin gościł włoskie kluby, a tym razem spotkanie inaugurujące sezon 2015/16 odbędzie się w Szanghaju. Naprzeciw się staną Juventus i Lazio Rzym.

Juventus 2.00, remis 3.40, Lazio 3.90 – godz. 14.00
Spotkania organizowane w Chinach mają oczywiście swój jasny, marketingowy cel. Włoskie kluby chcą ostro nasycić ogromny chiński rynek swoim „produktem”, rywalizując z ekipami Premier League, a także Realem czy Barceloną. W sobotnim meczu można więc liczyć na dobrą piłkę, bowiem na pewno obie strony będą chciały nie tylko zwyciężyć, ale także pokazać azjatyckiej publiczności coś ekstra. Kto liczy na grad goli, może obstawić over 2,5 – kurs 2.10.

Juventus jest zarówno mistrzem Włoch, jak i zdobywcą krajowego pucharu. W takich sytuacjach dzierżyciel podwójnej korony w meczu o Superpuchar mierzy się zwyczajowo z finalistą pucharu. W maju Juventus w Coppa Italia ograł Lazio i to właśnie klub z Rzymu dostąpi zaszczytu rywalizacji o pierwsze trofeum nowego sezonu we Włoszech… choć przecież w Chinach. Warto pamiętać, że rok temu Juventus niespodziewanie przegrał mecz o Superpuchar z Napoli. Lazio z Superpucharem Włoch to kurs 2.70.

Ujęcie statystyczne przemawia zdecydowanie za Juventusem, który w ostatnich siedmiu meczach przeciwko Lazio, nie przegrał ani razu. W 2015 roku obie drużyny mierzyły się dwukrotnie – w lidze, podobnie jak później we wspomnianym finale pucharu, górą była „Stara Dama”. Lazio po raz ostatni ograło „Bianconerich” ponad 2,5 roku temu. Sobotni mecz będzie trzecim pojedynkiem Juve z Lazio w historii Superpucharu Włoch. W 1998 roku górą byli rzymianie (2-1), a przed dwoma laty po zwycięstwie 4:0 świętowali turyńczycy. Powtórka rezultatu 4:0 to okazja na spory zarobek – kurs 41.00.

Sparingowe wyniki obu zespołów nie napawają kibiców ze stolicy Włoch i stolicy Piemontu optymizmem. Szczególnie mizernie wypadają tu „zdobycze” Lazio, które przegrywało m.in. z Vicenzą, Mainz czy Sigmą Ołomuniec. Rodzi się pytanie czy Lazio będzie stać w sezonie 2015/16 na tak dobrą grę i tak dobre wyniki jak w ubiegłych rozgrywkach. Juventus jest raczej pewniakiem jeśli chodzi o krajowe podwórko. Klub opuścili wprawdzie dwaj czołowi piłkarze – Andrea Pirlo, Artur Vidal i Carlos Tevez, ale działacze „Starej Damy” zadbali o odpowiednie posiłki. Wśród pozyskanych zawodników wypada wymienić choćby Mario Mandżukicia, Samiego Khedirę (obecnie kontuzjowany) czy Paulo Dybalę. Co być może najważniejsze – w Turynie zostaje (najprawdopodobniej) Paul Pogba, a to właśnie on jest obecnie największym atutem w talii trenera Massimiliano Allegriego. Gol Pogby przeciwko Lazio to w ofercie Unibet.com kurs 3.75.