Walka o Rio


W dalekiej Japonii startuje Puchar Świata w siatkówce mężczyzn. W 12-zespołowej stawce są również Polacy. Celem podopiecznych Stephana Antigi jest wywalczenie kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Na „dzień dobry” biało-czerwoni grają z Tunezją.

Puchar Świata w siatkówce – kursy
Turniej organizowany w Japonii, jest pierwszą okazją do wywalczenia przepustek na Igrzyska Olimpijskie w Brazylii. Awans uzyskają dwie czołowe ekipy. We wtorek Polska musi uczynić pierwszy krok w kierunku realizacji wyznaczonego celu. W starciu z wicemistrzem Afryki, pojawiającym się na największych imprezach siatkarskich wyłącznie w roli „kopciuszka”, scenariusz rywalizacji meczu może być tylko jeden – pewne i gładkie zwycięstwo mistrzów świata. Wystarczy przypomnieć, że najlepsze miejsce Tunezyjczyków w historii występów w Pucharze Świata to pozycja ósma.

Turniej o Puchar Świata obejrzysz w Unibet TV

Trener Antiga nie raz podkreślał, że Puchar Świata to priorytet jego reprezentacji w trwającym sezonie. Szybkie uzyskanie awansu na „Olimpiadę” ułatwi dalsze planowanie przygotowań do imprezy w Rio de Janeiro. Trzeba pamiętać, że z reprezentacji, która przed rokiem wywalczyła złoto MŚ odeszło kilku podstawowych zawodników, z Mariuszem Wlazłym na czele. Odmieniona drużyna Antigi w Lidze Światowej zaprezentowała się z dobrej strony i znów rozbudza duże nadzieje kibiców.

Antiga do dyspozycji ma wszystkich swoich zawodników. Problemy zdrowotne przytrafiły się Michałowi Kubiakowi i Bartoszowi Kurkowi, ale obaj są już gotowi do gry. Biorąc pod uwagę intensywność turnieju, jest to bardzo istotna sprawa. W ciągu 15 dni siatkarzy reprezentacji Polski czeka istny maraton 11 spotkań. Puchar Świata odbywa się bowiem systemem „każdy z każdym”. Poza reprezentacją Polski i dzisiejszym rywalem biało-czerwonych, Tunezją, w Japonii zobaczymy: Egipt, Kanadę, USA, Iran, Australię, Rosję, Włochy, Argentynę, Wenezuelę i gospodarzy turnieju.

Do faworytów, poza Polakami, zaliczani będą na pewno Włosi, Argentyńczycy i Amerykanie. Nie wolno lekceważyć Rosjan, którzy mimo kiepskiej postawy w Lidze Światowej, wciąż są silną reprezentacją. To właśnie „Sborna” będzie drugim rywalem Polski, a mecz ten odbędzie się już jutro. Być może rozstrzygające będzie jednak ostatnie spotkanie, w którym na podopiecznych Antigi czekać będą Włosi. O tym przekonamy się jednak dopiero za dwa tygodnie.

Skład reprezentacji Polski na turniej Pucharu Świata stanowią rozgrywający Fabian Drzyzga i Grzegorz Łomacz, atakujący Bartosz Kurek i Dawid Konarski, środkowi Piotr Nowakowski, Marcin Możdżonek, Karol Kłos i Mateusz Bieniek, przyjmujący Mateusz Mika, Michał Kubiak, Rafał Buszek i Artur Szpaluk i wreszcie libero – Paweł Zatorski i Piotr Gacek. W siatkarskim maratonie najbliższych dni, każdy może okazać się istotną postacią. Przypomnijmy, że w poprzednim Pucharze Świata przed czterema laty, nasza reprezentacja zajęła 2. miejsca i zakwalifikowała się do Igrzysk w Londynie.